Proteza zębowa zwana też stomatologiczną uzupełnia ubytki zębowe w jamie ustnej, niezwykle ważne jest, by proteza została odpowiednio dobrana, jedynie właściwy model protezy chroni dziąsła przed uszkodzeniami, a przy tym zapewnia odpowiedni poziom komfortu. Warto również wiedzieć, że posiadanie protezy zębowej wpływa na właściwą pracę układu pokarmowego, nie można więc lekceważyć potrzeby korzystania z protezy. Oprócz znanych dotychczas modeli, na rynku protetycznym dostępne są również protezy elastyczne, które jeszcze bardziej dostosowują się do potrzeb użytkowników protez.

Proteza elastyczna czy szkieletowa

Najbardziej znany model protezy zębowej, to proteza szkieletowa – metalowo-akrylowa. Jej podstawą jest metalowy stelaż dopasowany do podniebienia Pacjenta. Szkielet protezy jest też dodatkowo uzupełniany metalowymi wypustkami, które zostają oparte na powierzchniach żyjących. Taki układ sprawia, że siły zgryzowe zostają przeniesione na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego, a co za tym idzie, proteza nie osiada.

Alternatywą dla protez szkieletowych pozostają jednak protezy elastyczne. Protezy te wykonywane są z najwyższej jakości tworzyw elastycznych i termoplastycznych, ponadto w żaden sposób nie uciskają one dziąseł, przez co komfort noszenia protezy elastycznej, jest nieporównywalnie większy w zestawieniu z jakością protezy szkieletowej. Ze względu na to, iż protezy elastyczne wykonane są z materiałów termoplastycznych, ich użytkownicy mogą jeść nawet bardzo gorące potrawy – materiał termoplastyczny jest odporny na temperatury sięgające nawet 200 stopni Celsjusza. Ponadto protezy elastyczne nie zawierają stopów materiałów, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną, bez obaw mogą więc korzystać z nich nawet osoby, które szybko uczulają się na nowe substancje. Natomiast stomatolog dostępny w niedzielę tu: https://dentystkalegionowo.pl/kontakt/.

kobieta chce korony u stomatologa

Protezy elastyczne a komfort życia codziennego

Protezy elastyczne ze względu na kolor materiału, z którego są wykonane, nie wyróżniają się nawet przy szerokim uśmiechu, osoby, które zdecydują się na ich noszenie nie muszą więc obawiać się krępujących sytuacji podczas rozmów, czy wspólnych wyjść. Ze względu na szczególny typ tworzywa, z którego skonstruowane są protezy elastyczne, ulegają one łatwemu odbarwianiu, nie jest to jednak znaczny problem w ich użytkowaniu, należy jedynie pamiętać, by systematycznie czyścić protezę, wykorzystując do tego celu środki nie zawierające ulterniaczy.

Noszenie protezy nie musi wiązać się z dyskomfortem, dobrze wykonana proteza, na przykład proteza elastyczna, nie zaburza codziennego komfortu, nie wymusza zmiany diety, przeciwnie, pozwala żyć tak, by Pacjent mógł zapomnieć, że korzysta z protezy.